• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.

22.06.2023, 23:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Eksperci już wcześniej ostrzegali przed możliwą katastrofą Titana

Już w 2018 r. eksperci ostrzegali firmę OceanGate, że jej eksperymentalna łódź podwodna może ulec "katastrofalnym" problemom podczas wyprawy do wraku Titanica - pisze we wtorek "New York Times". Z kolei "The New Republic" informuje, że jeden z pracowników firmy został zwolniony za zgłaszanie obaw dotyczących bezpieczeństwa.

21.06.2023, 09:16
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.

19.04.2023, 16:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Port Gdynia wykorzystuje polski, innowacyjny HydroDron do badań akwenów

Dynamicznie rozwijające się porty, morskie farmy wiatrowe, podwodne rurociągi i kable elektryczne wymagają ciągłego nadzoru, w tym dokładnej kontroli ich stanu. Czas wojny wywołanej napaścią Rosji na Ukrainę sprawił, że wzrósł popyt nie tylko na drony lotnicze i pojazdy podwodne. Coraz powszechniej wprowadza się do użytku bezzałogowe jednostki nawodne.

08.12.2022, 21:00
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

800 km ze sztuczną inteligencją na mostku w Zatoce Tokijskiej. Polska raczkuje w Gdyni [ZDJĘCIA]

Japończycy dokładnie wyliczyli, że 790-kilometrowy rejs statek sterowany jedynie sztuczną inteligencją odbył bez żadnych zagrożeń. Rejs przebiegał na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Zaczął się od Zatoki Tokijskiej i przebiegał do awanportu portu Tsumatsusaka w zatoce Ise.

16.05.2022, 18:20
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Biznes morski po norwesku z polskim udziałem [GALERIA]

Na Nor-Shipping wystawiało się około 600 firm, a targi i konferencje odwiedziło około 20 tys. uczestników. Norwegia postawiła na innowacyjne klastry morskie i jak przystało na kraj z oceanicznymi ambicjami, wspiera je na każdym kroku. Przed około 10 laty utworzono nawet rządowy program i fundusz Norwegian Innovation Clusters, z którego wspierano rozwój klastrów morskich.

10.04.2022, 09:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.

21.12.2021, 22:55
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.

14.12.2021, 21:31
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

HydroDron - elektryczny i autonomiczny [wideo]

Zainstalowane na HydroDronie systemy autonomicznej nawigacji i automatycznej hydrografii 3D będą rozwiązaniem innowacyjnym na skalę światową. Jednostka będzie mogła wykonywać pomiary batymetryczne i sonarowe w trybie autonomicznym, realizując zaplanowaną wcześniej trajektorię oraz przeprowadzając automatyczną analizę danych pomiarowych 3D (wokół platformy) w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Hydrografia 3D to kolejny projekt, realizowany przez Marine Technology Sp. z o.o. dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Badań i Ro

08.09.2020, 11:15
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.

03.08.2020, 15:15
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.